TercihFest 2020

TercihFest Doğru Tercih Yapman İçin Kurgulandı

TercihFest için İbn Haldun Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi bir araya geldi. TercihFest tamamen online bir üniversite tercih etkinliği. 8-9-10 Ağustos tarihlerinde yapılacak etkinlik için tüm Türkiye'den gelen başvurulardan 1.000 aday öğrenci seçilerek kabul edilecek.

TercihFest kapsamında; sosyal bilimler, mühendislik bilimleri ve sağlık bilimleri alanında atölye dersleri, akademisyen ve tercih uzmanları ile birebir görüşmeler, sektöründe ünlü isimlerin deneyim paylaşımları ile online yarışma ve hediyelerin yanında yeni mezunların yer aldığı YouTube videoları yer alacak.

TercihFest, sınav stresi ile salgın döneminin üst üste geldiği bu sene, üniversite adayları için daha isabetli bir tercih yapma olacağı sağlamak amacıyla düzenleniyor. Bu yüzden tamamen online, bu yüzden alanında öncü 3 üniversitenin akademisyenleri bir araya geliyor.

12 Zirve Konuşmacısı

Hayatın her alanında tecrübenin önemi inkâr edilemez. Daha önce bizlerle benzer süreçleri geçirmiş kişilerin deneyimlerini dinlemek, hayatlarımıza ışık tutar. TercihFest’e katılacak üniversite adayları, düzenlenecek konferans ve söyleşilerde; iş, sanayi, ticaret, teknoloji, medya ve kültür dünyasının önde gelen isimlerinin, önde gelen şirket yöneticilerinin ve devlet adamlarının tecrübelerini dinleyip, kariyerlerine dair merak ettiklerini istişare etme fırsatı yakalayacaklar. Bu sene TercihFest kapsamında birer konuşma yaparak aday öğrencilerle bir araya getirilmesi planlanan isimler şöyle:

 • Fatma ŞAHİN - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
 • Teoman DURALI - Akademisyen ve Yazar
 • Selçuk BAYRAKTAR – BAYKAR Teknik Müdürü / T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı
 • İbrahim EREN – TRT Genel Müdürü
 • Gri Koç
 • Murat ERKAN - Turkcell CEO
 • Hocalara Geldik
 • Hakan ATİLLA – Borsa İstanbul Genel Müdürü
 • Cüneyt ÖZDEMİR - Gazeteci
 • Ahmet ÇAKAR - Eski Hakem
 • Alev ALATLI – Yazar
 • Halit YEREBAKAN - Doktor

Online Akademisyen Görüşmeleri

TercihFest Katılımcıları, Lisans Programlarını Doğrudan Akademisyenlerle Görüşerek Tanıma İmkanı Bulacaklar

TercihFest’e katılmaya hak kazanan üniversite adayları, 3 gün boyunca bir yandan Lisans programlarını daha yakından tanıma fırsatı yakalarken, diğer yandan ilgili programlarda öğretim üyeliği yapan sahasında yetkin akademisyenlerle de bire bir görüşme ve programlar hakkında bilgi edinme imkânı bulacaklar. Ayrıca daha üniversite eğitimine başlamadan üniversite akademisyenleriyle tanışarak benzersiz bir deneyime sahip olacaklar.

vrouw fietst op snelle fiets

Online Tercih Danışmanlığı

TercihFest süresince, uzman rehberlerimiz ve kariyer danışmanlarımız, tüm katılımcıların her türlü sorusunu anında cevaplayacak. Üniversite eğitimlerine, bölümlere, kariyer ve gelecek planlamalarına dair merak edilen her türlü konu, rahat bir ortamda konuşulacak.

TercihFest, yetkin tercih danışmanları aracılığıyla, Üniversite adaylarının ilgilerine, yetenek ve beklentilerine ayna tutacak. Üniversite adayları birçok farklı yönden kendilerine bakarak daha gerçekçi kararlar alabilecekler. Sınav sonuçları, beklentiler, sıralamalar ve bölümler değerlendirilerek, her Üniversite adayının mutlu olabileceği optimum nokta belirlenmiş olacak.

YouTube Canlı Yayınlar

TercihFest YouTube Kanalında haftada iki kez rehberlik ve bölüm tanıtımlarına yönelik yayınlar gerçekleştiriliyor. Alanında uzman isimlerin sınavlara, tercihlere ve kariyer planlamasına ilişkin merak edilenleri cevaplayacağı YouTube yayınlarında, çeşitli sosyal bilimler, sağlık bilimleri ve mühendislik alanlarına dair önemli bilgilendirmeler de yapılıyor.

TercihFest YouTube Kanalı İçin Tıklayınız

vrouw fietst op snelle fiets

Alanında Öncü 3 Üniversite

Mühendislik, Sağlık ve Sosyal Bilimlerde Yetkin Yüksek Öğretim Kurumları TercihFest’te Buluşuyor

Türkiye’nin dört bir yanından başarılı aday öğrencilerin bir araya geleceği TercihFest, sosyal bilimlerde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden İbn Haldun Üniversitesi’nin, 3 senedir Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce başarılı aday öğrenciyi bir araya getirdiği Tercih Dönemi etkinlikleri birikim ve deneyiminin bir eseri… Festivalin bu seneki misafir üniversiteleri ise İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi.

TercihFest katılımcısı aday öğrenciler, ülkemizin mühendislik ve sağlık bilimleri alanlarında en önde gelen yüksek öğretim kurumlarından olan İTÜ ve SBÜ ile sosyal bilimler alanında İbn Haldun Üniversitesi’nin ilgili alanlardaki birikim ve deneyimlerinden yararlanma imkanı elde edecekler; bu kurumların büyük bir yetkinlikle temsil ettikleri mühendislik bilimlerini, sağlık bilimlerini ve sosyal bilimleri daha yakından tanıma fırsatına sahip olacaklar.

1000 Üniversite Adayı

TercihFest’e Türkiye genelinden, 2020 YKS’ye giren 1000 seçkin üniversite adayı katılacak. Ülkemizin en parlak beyinlerinin bir araya getirileceği TercihFest, güzel bir geleceğe atılacak ilk adım olacak.